O Szkole

Szkoła Podstawowa im. St. Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej to nieduża szkoła mieszcząca się w Gminie Kłodzko. Uczęszczają do niej dzieci z 5 miejscowości: Jaszkowa Dolna, Jaszkowa Górna, Podzamek, Jaszkówka, Droszków. Od 2019 r. do szkoły powrócił oddział przedszkolny. Szkoła kojarzona jest z tym, co najlepsze w tego typu placówce – bezpieczeństwem. Panuje tu przyjazna, rodzinna atmosfera oraz  rzetelne, solidne nauczanie. Szkoła Podstawowa w Jaszkowej Dolnej jest placówką, gdzie tradycja styka się z nowoczesnością. 

Szkoła posiada doskonale wyposażoną nowoczesną bazę dydaktyczną, w pełni wyposażone pracownie chemiczno – fizyczne, biologiczno-geograficzne. Uczniowie korzystają na zajęciach z monitorów interaktywnych. W szkoła znajduję się nowo wyremontowana sala gimnastyczna z bogato wyposażonym sprzętem sportowym (unihokej, edubale, nowe piłki do gry w siatkę i nogę, sprzęt do zajęć gimnastycznych). Na terenie placówki znajduje się boisko i plac zabaw.

Szkoła realizuje wiele projektów. Jednym z nich jest Erasmus, dzięki któremu możliwa jest wymiana uczniów, szkolenie umiejętności językowych w praktyce u uczniów, poznanie tradycji i kultury krajów partnerskich. Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie realizowali projekt Czyste powietrze. Kształcili kompetencje informatyczne, redakcyjne, przyrodnicze, matematyczne, rozwijały umiejętności teatralne, czy kreatywne. Od wielu lat szkoła uczestniczy w projektach gminnych Umiem pływać i Narty dla każdego, gdzie najmłodsi uczniowie korzystają z możliwości uczenia się pływania czy jazdy na nartach pod czujnym okiem instruktora. Nasza szkoła jest jednym z 20 pilotażowych Lokalnych Ośrodków Wiedzy Edukacyjnej, gdzie osoby starsze, zamieszkałe obszary wiejskie mogły skorzystać z darmowych kursów, szkoleń, warsztatów, dzięki którym podnosili swoje kwalifikacje zawodowe. Uczniowie mają możliwość korzystania z zajęć sportowych w ramach Szkolnego Klubu Sportowego. Dzięki realizacji programu rządowego Rozwój Narodowego Czytelnictwa została doposażona w najnowszą literaturę szkolna biblioteka, a realizacja programu Aktywna Tablica wzbogaciła szkołę o nowe monitory interaktywne, które urozmaicają zajęcia dydaktyczne.